A digitális könyvtári szolgáltatás új lehetőségei az olvasási képességet érintő fogyatékossággal élők számára

A szerzői jogi szabályozás egyik legfontosabb célja, hogy egyensúlyt teremtsen a kreatív gazdaság alapjait jelentő alkotói érdek és az információhoz és kulturális javakhoz való hozzáféréshez fűződő társadalmi érdek között. Ebből következően a törvény kivételeket fogalmaz meg, illetve korlátozásokat vezet be a szerzőnek a mű felhasználásának engedélyezésére vonatkozó kizárólagos jogával kapcsolatban. E korlátozásokat és kivételeket nemzetközi szerződések, uniós irányelvek határozzák meg.

Az olvasási képességet érintő fogyatékossággal élő személyeknek kíván kedvezni az a  2017 szeptemberében megjelent EU-s rendelet,amely az ún. marrákesi szerződés átültetéséről szól. A magyar jogrendszerbe is implementálásra került rendelet nyújtotta új digitális szolgáltatási lehetőségekről, valamint az OSZK és a Könyvtári Intézet e témában megjelentetett, az érdekelt könyvtárak számára kidolgozott ajánlásáról ezen a linken olvashatnak.

(Illusztráció: Felix Lichtenfeld képe a Pixabayen.)